Instalacje ciepłownicze

Centralne ogrzewanie to typowy przykład wynalazku, do którego tak przywykliśmy, że z reguły całkowicie tego pomijamy (chyba że przestało działać). Najprawdopodobniej nieliczni tylko zastanawiają jak ono funkcjonuje.
Jak widać po nazwie, w wypadku centralnego ogrzewania, ciepło przychodzi z zewnętrznego źródła, przebiegając przez węzły cieplne, które rozdzielają je do licznych pomieszczeń lub obiektów – w przeciwieństwie do miejscowych źródeł ogrzewania jak choćby kominek albo piecyk.
Najpopularniejszą metodą produkowania ciepła jest spalane. Tak uzyskane ciepło jest później roznoszone – zazwyczaj przez parę, powietrze lub wodę w odpowiednich rurach. Coraz częściej spotyka się również wykorzystywanie energii słonecznej – wówczas ciepło rozprowadza się przeważnie wraz z wodą.
Dawne pierwowzory centralnego ogrzewania używane były w starożytnym Rzymie około setnego roku Naszej Ery.
Wiadomo oczywiście że obecne systemy nie są zbyt zbliżone do tamtych. Są wspomagane za pomocą elektroniki i zawierają złożone urządzenia jak na przykład sprężarki maneurop lub zawory danfoss. Oznacza to, że montaż sytemu ciepłowniczego wymaga w naszych czasach pracy osoby doświadczonej w dziedzinie elektroniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.