Kredyt refinansowy – o czym pamiętać?

Kredyty refinansowe zostały stworzone z myślą o osobach, które jakiś czas temu zaciągnęły kredyty hipoteczne, na przykład na zakup mieszkania. Od tego czasu zasady przyznawania tego rodzaju kredytów zmieniły się – gdyby więc petent chciał skorzystać teraz z oferty kredytowej, mógłby to uczynić na znacznie bardziej korzystnych dla siebie warunkach.

Tutaj z pomocą przychodzi kredyt refinansowy – zastępuje się nim dotychczasowe zobowiązanie. Zaciąga się go w nowym banku. O czym klient powinien przy tej okazji pamiętać? Przede wszystkim o tym, że musi od nowa przejść wszystkie procedury – włącznie z oceną zdolności kredytowej. Poza tym kredyt nie zostanie mu przyznany, jeśli miał jakiekolwiek problemy w spłacaniu dotychczasowych rat. Terminowość jest tutaj szalenie ważnym aspektem branym pod uwagę przez bank. Skorzystanie z rozwiązania jakim jest kredyt refinansowy niestety kosztuje – klient musi zgromadzić potrzebną dokumentację, a za niektóre zaświadczenia (na przykład za wpis do księgo wieczystej) trzeba zapłacić. Niekiedy bank domaga się przedłożenia operatu szacunkowego – czyli wyceny nieruchomości dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Na względzie trzeba też mieć fakt, iż w chwili obecnej banki bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii przyznawania jakichkolwiek kredytów hipotecznych – zaostrzone są kryteria jakie musi spełniać wnioskodawca. Ponadto przed złożeniem stosownego wniosku trzeba się dowiedzieć czy w „starym” banku nie zostaną naliczone dodatkowe opłaty z tytułu wcześniejszej spłaty zobowiązania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.