Polski boks

Tak jakoś się utarło, że boks to sport dla mężczyzn. To oni uprawiają boks, to oni oglądają boks. Statystycznie to oczywiście prawda, ale pań nie brakuje ani w ringu, ani wokół niego. Pierwsza udokumentowana kobieca walka odbyła się w 1720 r. w Londynie, ale z boksem niewiele miała wspólnego – zawodniczki mogły używać nie tylko pięści, ale również uderzać kolanami i stosować techniki zapaśnicze.

W 1904 r. podczas Olimpiady w St. Louis doszło do pokazowej walki bokserskiej kobiet. Pół wieku później walka Barbary Buttrick była transmitowana na żywo przez telewizję, ale minęło jeszcze kilkadziesiąt lat zanim boks w wykonaniu pań wszedł „na salony”. Dziś gwiazdami boksu światowego formatu są Laila Ali i Regina Halmich, a Buttrick jest prezydentem federacji WIBF (Women’s International Boxing Federation).

Mistrzynią świata tej federacji przez kilka lat była największa polska gwiazda kobiecego boksu reprezentująca polski boks w internecie – Agnieszka Rylik, a ostatnio została nią Karolina Łukasik. I biorąc pod uwagę rosnącą popularność tego „męskiego sportu” wśród pań, należy przypuszczać, że na tym się nie skończy. Można także domyślać się , że niebawem boks kobiet rozkwitnie także w wersji amatorskiej, a to za sprawą tego, że planuje się w przyszłości występy pań na ringach olimpiad.

[Głosów:0    Średnia:0/5]