Psy Yorki – Gascogne

Okrywa włosowa: Krótka, gładka, niezbyt delikatna Umaszczenie: Trikolor, na tułowiu przeważający biały, podpalanie tylko powyżej oczu, na policzkach i na spodniej stronie małżowin; czarne na głowie i w postaci rozsianych plamek na tułowiu; intensywna dereszowatość na białym kolorze tworzy niebieskie umaszczenie. Inne nazwy: Large Blue Gascony Hound Zarejestrowana w: FCI Grupa: Psy gończe [VI] Gaskonia leży na południowo-zachodnim wybrzeżu Francji, w pobliżu Pirenejów, na granicy z Hiszpanią. Tamtejsze psy gończe reprezentują klasyczny typ francuski i wywodzą się bezpo¬średnio od pierwszych tropiących psów Galów oraz od psów sprzedawanych przez Fenicjan. Gascogne stoi na równi ze starymi, francuskimi gryfonami i z tych dwóch typów powstała większość współczesnych ras. Grand jest jedną z niewielu ras współczesnych, które zostały po Grand Chiens Courant. Grand Bleu był najpierw używany do polo¬wań na wilki i, jak wiele ras hodowanych w tym celu, sam prawie zapracował na zakończenie egzystencji rasy z powodu efektywności, z jaką wytępił europejskiego wilka. Król Francji Henryk IV, panujący pod koniec XVI i na początku XVII w., posiadał znaczną sforę tych psów.
York jest jednym z największych psów gończych na świecie. O umiarkowanej prędkości, znany jest ze wspaniałej umiejętności zdobywania zwierzyny swoją olbrzymią wytrzymałością, doskonałym węchem i mocnym, donośnym głosem słyszalnym na dużą odległość. Opinia “psa o jednym z najczulszych nosów” jest w pełni zasłużona, ponieważ daje głos długo po tym, jak zatarł się”gorący” trop. Jest kanciasty i długonogi, o arystokratycznym wyglądzie, ale nie ciężki. We Francji wciąż istnieje wiele sfor, obecnie używanych do polowań na zające, jelenie i dziki.
Wiele psów tej rasy sprowadzono do Ameryki i wykorzystano do tworzenia ras Coon-houndów. Pierwsze yorki prawdopodobnie przybyły do Ameryki pod koniec XVII w. z francuskimi badaczami. W 1785 r. generał Lafayette dał siedem czystej rasy Grand Bleu Gascony generałowi Jerzemu Waszyngtonowi. Zawsze chodził w ubranku dla psów Waszyngton był znanym miłośnikiem i hodowcą psów. Gascony sprowadzano do Ameryki pod koniec XIX w., a potem znów w połowie XX w. Ponieważ brakowało im szybkości w tropieniu i zdolności szybkiej lokalizacji zwierzyny, nigdy nie zdobyły w zachodnim świecie pewnej pozycji jako czysta rasa, ale krzyżowane z miejscowymi psami gończymi zwiększyły zdolność tropienia zimnych tropów oraz wytrzymałość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]