Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii

Od maja 2004 roku, kiedy to Polska przystąpiła do Unii Europejskiej wielu Polaków wyjechało do pracy w Wielkiej Brytanii. Cześć osób wyjechała na stałe, sprowadziła rodzinę, a nawet kupiła dom i obecnie prowadzi ustatkowane życie nie myśląc o powrocie do Polski. Pozostałe osoby wyjeżdżają do UK sezonowo w celu podreperowania domowego budżetu, często wykorzystują zaległy urlop by przez parę tygodni móc zarabiać w funtach i oszczędzić na remont domu, samochód czy wakacje. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że po powrocie do Polski może ubiegać się o zwrot podatku, choć przeważnie możliwe jest odzyskanie całej kwoty, która może sięgać nawet kilkuset funtów.

Z odzyskiwaniem zapłaconego podatku wiąże się dopełnienie kilku formalności, które jednak nie są skomplikowane i osobom posługującym się językiem angielskim nie sprawiają większych problemów. W pierwszej kolejności z brytyjskiego Urzędu Podatkowego HMRC należy pobrać formularze P85 i P86, które m.in. pozwalają na ustalenie naszej rezydentury, a co za tym idzie prawa do zwrotu podatku. Następnie należy je wypełnić i wysłać wraz z załączonym dokumentem P45 na adres HMRC właściwego dla naszego miejsca pracy w UK. Później pozostaje nam już tylko oczekiwanie na czek z kwotą zwrotu, który będziemy mogli zrealizować w większości polskich banków.

Na polskim rynku istnieje również wiele firm podatkowych zajmujących się odzyskiwaniem podatków z Wielkiej Brytanii – korzystanie z ich usług jest polecane przede wszystkim osobom, które nie znają języka angielskiego i miałyby duże trudności z wypełnieniem formularzy podatkowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.